EĻĻAS DOŠĀM TAVAI HARMONIJAI

Eļļas Došām ir aromterapijas eļļas lietošanai uz ādas. Tās izgatavojusi aromterapeite Inga Nemše, apvienojot senās Ājurvēdiskās zināšanas un kvantu fizikas pamatprincipus, saskaņā ar kuriem līdzsvaru cilvēka organismā iespējams atjaunot izmantojot rezonējošu vibrāciju dziedniecisko ietekmi. Šajās aromterapijas eļļās ir ietvertas dažādas ēteriskās eļļas, kuru augstās vibrācijas spēj cilvēku harmonizēt.

Kas ir Došas? Saskaņā ar Ājurvēdu viss sastāv no pieciem pamatelementiem: ētera, gaisa, ūdens, uguns un zemes. Katrā cilvēkā dominē viens vai divi pamatelementi, kuri nosaka cilvēka Došu jeb konstitūciju. Ikvienu Došu raksturo noteiktas pazīmes un kvalitātes, kuras katrā cilvēkā izpaužas fiziskā, mentālā un emocionālā aspektā. Ikvienā no mums ir katras Došas izpausmes, tomēr viena vai divas Došas parasti dominē. Šī dominante nosaka mūsu fizisko veselību un emocionālo stāvokli.

Nosakiet savu Došu, izpildot zemāk pievienoto testu (skat. PDF failu)!  Zinot savu konstitūciju, varēsiet izvēlēties sev piemērotāko eļļu ķermenim.

Došu_tests.pdf

Vienkāršotais Došu testa variants:  https://kristiana-jansone.involve.me/konstitucijas-dosas-noteiksanas-tests

VATA: ĒTERS + GAISS


Pie šīs konstitūcijas pieder slaidi cilvēki ar nelielu muskulatūru un smalkām locītavām, bieži ar pazeminātu ķermeņa svaru. Vatas tipa cilvēkiem ir tendence uz kaulaudu trauslumu un vāja imunitāte. Viņiem raksturīgas vēsas plaukstas un pēdas. Fiziski un mentāli šī tipa cilvēki ir ļoti aktīvi un entuziastiski, mīl pārmaiņas, bet viņiem nereti pietrūkst organizētības. Viņi vēlas būt visur un izmēģināt visu, bet tas var radīt pārslodzes un trauksmi. Stresa brīžos šie cilvēki kļūst nedroši un norūpējušies.

Vatas tipa cilvēkiem patīk siltums. Šiem cilvēkiem ir būtiski ieviest regulāras ēdienreizes noteiktos laikos un doties gulēt pēc iespējas vienā laikā. Ēdienam ir jābūt labi sagremojamam, jāizvairās no termiski neapstrādāta, sausa, līdz galam nepagatavota vai pārgatavota ēdiena.

VATAS TIPAM IETEICAMĀS ĒTERISKĀS EĻĻAS

Vēlams regulāri ieeļlot ādu, tai skaitā kāju pēdas ar siltu sezama eļļu. Ieteicami silti, saldi (samērā bagātīgi) un skābi aromāti. Mazināt straujumu un sazemēties palīdzēs sandalkoka, ciedra, spikenarda, kā arī dažādu augu sakņu ēteriskās eļļas - ingvers, vetīvers, baldriāns, dižzirdzene.  Garšaugu ēteriskās eļļas, kuras iegūtas no mazām sēkliņām (fenhelis, ķimenes, kumins, kardamons, koriandrs, dilles, selerijas), veicinās gremošanu un palīdzēs fokusēties. Sasildītes palīdzēs saldu ziedu un augu ēteriskās eļļas un absolūti - ilang-ilang, neroli, vaniļa, kanēlis, jasmīns, pačūlija. Ieteicamas arī no augu sveķiem iegūtas sildošas ēteriskās eļļas un absolūti - elemi, benzoi, Peru balzams.


PITTA: UGUNS + ŪDENS


Pie šīs konstitūcijas pieder vidējas miesasbūves cilvēki ar labi attīstītu muskulatūru un locītavām. Ķermeņa svars parasti ir normāls, imunitāte salīdzinoši laba. Gremošana ir ātra, bieži var just kuņģa dedzināšanu. Fiziski un mentāli šī tipa cilvēki ir salīdzinoši aktīvi. Pittas tipa cilvēki ir mērķtiecīgi, pārliecinoši, racionāli, ar tieksmi dominēt. Šie cilvēki bieži kļūst par vadītājiem un viedokļu līderiem. Stresa brīžos Pittas mēdz kļūt agresīvas un nepacietīgas.

Pittas tipa cilvēkiem patīk mērens, vēss klimats. Pittas labi jūtas skaistās vietās. Šiem cilvēkiem vēlams izvairīties no intensīvas saules, ieteicamas pastaigas rīta un vakara cēlienā, kad gaiss ir vēss. Jāievēro regulāras ēdienreizes, nav vēlami asi ēdieni. Nav ieteicamas ļoti intensīvas fiziskās aktivitātes.

PITTAS TIPAM IETEICAMĀS ĒTERISKĀS EĻĻAS

Ādas kopšanai labi lietot rožūdeni. Ieteicami atvēsinoši un mazliet pikanti, bet ne sūri aromāti. Pittas karstumu, straujumu un dusmas palīdzēs mazināt tādas ēteriskās eļļas kā sandalkoks, melisa, piparmētra, muskatsalvija, vācu kumelīte, ciedrs, kalme, rozmarīns, citrons, mandarīns. Vieglumu dos lavanda, Itālijas salmene, pelašķis, njauli. Savukārt tādu maigu un trauslu ziedu ēteriskās eļļas un absolūti kā rozes, ģerānijas, neroli, jasmīns, lotoss, ilang-ilang, liepziedi, palīdzēs kļūt mīlošākai un vairos sievišķo enerģiju.


KAPHA: ZEME + ŪDENS

Pie šīs konstitūcijas pieder cilvēki ar salīdzinoši masīvu ķermeni, labi attīstītām locītavām un stipriem kauliem. Ķermeņa svars var būt nedaudz paaugstināts, bet tas nenozīmē, ka cilvēks ir neveselīgs. Tomēr gadījumā, ja uzturs nav piemērots vai trūkst fizisko aktivitāšu, Kaphas tipa cilvēki var salīdzinoši ātri iegūt palielinātu svaru. Šiem cilvēkiem patīk rutīna un paredzamība. Stresa brīžos Kaphas noslēdzas sevī, distancējas un zaudē motivāciju. Imunitāte ir laba.

Kaphas labi adaptējas jebkādiem laika apstākļiem, tomēr tām nav vēlams auksts un mitrs klimats. Ieteicamas vidēji intensīvas un intensīvas fiziskās aktivitātes patīkamā sociālā vidē un pozitīvu psihoemocionālo noskaņojumu veidojošas prakses. Šo cilvēku gremošana ir lēna, tādēļ viņi var ēst retāk vai izlaist kādu ēdienreizi. Nav ieteicami saldi un grūti sagremojami ēdieni. Nav vēlams ilgstoši gulēt, īpaši dienas laikā un pēc ēdienreizēm.

KAPHAS TIPAM IETEICAMĀS ĒTERISKĀS EĻĻAS

Kaphām ieteicamas vielmaiņu paātrinošas ķermeņa procedūras ar ādas skrubjiem un sviedrēšanu. Tās līdzsvaro silti (pat ļoti silti), sausi aromāti ar rūgtumu, asumu, sūrumu un ļoti nedaudz skābumu. Ļoti ieteicamas ir dažādu garšaugu ēteriskās eļļas, kas stimulēs vielmaiņu un palīdzēs fokusēties: raudene, timiāns, izops, ķimenes, rozmarīns, lauru lapas,  kanēlis, ingvers, krustnagliņas, pipari, salvija, baziliks. Drosmi un stingrību dos tādu asu un stingru augu ēteriskās eļļas kā kadiķis, priede, egle, ciedrs, mirte. Noderīgas būs arī nomierinošas, garastāvokli uzlabojošas ēteriskās eļļas un absolūti, piemēram, tuberoze, čampa, kalme, lavanda, ģerānija, rožkoks, petitgreins, piparmētra, laims, greipfrūts, apelsīns


Eļļas došām varat iegādāties šeit: PASŪTĪT

Par katras došas pārstāvei ieteicamajām aktivitātēm lasiet "Dzīvesziņas gadagrāmatā 2023"